Blogdan Yazılar

WordPress Web Siteye SSL Kurulumu

Diyelim ki WordPress bir siteniz var ve SSL kurulumu yaptınız ama unuttuğunuz bir yer var ; WordPress de ayar yapmak. Bunun için ilk önce Cpanel veya ne kullanıyorsanız sunucunuza SSL kurulumu yapmanız. Ardından FTP ile sitenize bağlanın ve aşağıdaki kodu .htaccess dosyasında herhangi bir yere yapıştırın.

Kod :

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://aliosmansen.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Bundan sonra sitenize https olarak giriş yapılacaktır ve tıkladığınız her linkte https:// şeklinde girecektir. SSL kaldırdıktan sonra veya sitenize SSL olmadan erişim yapmak istediğiniz zaman ise, .htaccess içerisinden kaldırın http olarak devam edecektir.

Bunlarla uğraşmak istemiyorum!

Bunu dediğinizi duyar gibiyim. O yüzden size benim de kullandığım müthiş bir WordPress eklentisinden bahsedeceğim. İsmi Really Simple SSL , eklentiyi WordPress admin panelinizdeki eklentiler kısmında ismi ile aratarak bulabilirsiniz. Eklentiyi kurun ve ayarlar sekmesine gelin. Settings kısmında ” Auto replace mixed content ” , ” Enable javascript redirection to ssl ” , ” Debug ” kısımlarına tik atın ve ” Save ” butonuna basın , ardından ” Configuration ” kısmına gelerek ayarları doğru yaptığınızı teyit edin. Tüm yeşil tikler yanmışsa sorun yoktur demektir.

SSL nedir?

Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) ve onun öncülü/selefi olan Güvenli Soket Katmanı (SSL), bilgisayar ağı üzerinden güvenli haberleşmeyi sağlamak için tasarlanmış kriptolama protokolleridir. X.509 sertifikalarını kullanırlar ve bundan dolayı karşı tarafla iletişime geçeceklerin kimlik doğrulaması asimetrik şifreleme ile yapılır ve bir simetrik anahtar üzerinde anlaşılır. Bu oturum anahtarı daha sonra taraflar arasındaki veri akışını şifrelemek için kullanılır. Bu, mesaj/veri gizliliğine ve mesaj kimlik doğrulama kodları için mesaj bütünlüğüne izin verir. Protokollerin birçok versiyonu ağ tarama, elektronik mail, İnternet üzerinden faks, anlık mesajlaşma ve İnternet üzerinden sesli iletişim gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durumda/içerikte/bağlamda en önemli özellik iletme gizliliğidir. Bundan dolayı kısa süreli oturum anahtarı, uzun süreli gizli simetrik anahtardan türetilememelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir