Blogdan Yazılar

WordPress Cache Eklentisi

WordPress Cache Eklentisi nedir?

WordPress kullananlar birçok eklenti kullanmalıdır. Kullanmalarının sebebi sitelerinin daha iyi işleyişinin olması ve adı üzerinde eklenti yani artısı olan bir başka deyiş ile faydası olan özellikler de diyebiliriz. Bu eklentiler biri olan cache eklentisini kesinlikle blog sitenize kurmanızı öneriyoruz.

Cache eklentisi ne işe yarar?

Cache eklentisi sitenizin CPU ( İşlemci ) kullanımını azaltarak sitenizin daha hızlı açılmasını ve site içinde kolayca gezinmeyi sağlamaktadır. Bunu sizin için bir avantaj olarak düşünün. Sitenizde düzgün ve düzenli olarak paylaşımlar yaptığınız taktirde kullanıcılar cache eklentisi sayesinde hızlı ve uzun süreli sitenizde dolaşabilirler.

Cache Eklentisi Nasıl kurulur?

Öncelikle sitenizin admin paneline giriş yapın. Yeni eklenti bölümüne girin, arama yerine ‘’ WP Super Cache’’ yazın ve çıkan eklentiyi kurun ve aktif edin.

Önbellek Ayarlamaları Nasıl Yapılır?

Öncelikle “ Önbellekleme Açık (Önerilen) “ kısmını seçin ve durumu güncelle seçneğine tıklayın.
Gelişmiş:

Gelişmiş ayarlar sekmesi 4 başlıktan oluşmakta;

  • Önbellekleme
  • Diğer
  • Gelişmiş
  • Zaman Aşımı ve Çöp Toplama

Önbellekleme:

onbellekleme

Diğer:

wp-super-cache-diger

Gelişmiş:

gelismis

Yukarıdaki ayarları WP Super Cache eklentisine uyguladıktan sonra Durumu Güncelle butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.
Durumu güncelle dedikten sonra aşağıdaki gibi sarı bir tablo gelecektir.wpsc-sari-kutu

Burada yapmanız gereken ” Update Mod_Rewrite Rules ” butonuna tıklamak.

Zaman Aşımı & Çöp Toplama:

wpsc-zaman-asimi

Bu kısımda sitenizin eski cache dosyalarının ne kadar zamanda bir çöpe taşınmasını belirliyor ve eklentiden bu işlemi otomatik yapmasını istiyoruz.

Önyükleme Ayarları:

 wp-super-cache-onyukleme

Eklenti & CDN:

Eklenti kısmında web sitenizde bulunan eklentilere göre WP Super Cache uyumunu yapmak için aktif yada pasif hale getirebilirsiniz. CDN içinse bilgi veremiyorum.

İçerik:

WP Super Cache eklentisinin içerik sekmesi, sitenizde toplamda kaç sayfanın cache olarak sunulduğunu, hangi sayfaların cache olarak sunulduğunu ve cache yaşlarını saniye cinsinden gösterir.

wp-super-cache-icerik

Tabi bu eklentilerin alternatifleri de var lakin birini kullanmadan diğerine geçmeyiniz. Güzelce test ediniz ve sisteminize uymayan eklentiyi kaldırıp başka bir eklenti deneyin. Başka bir yazımda da alternatif eklentilerden bahsedebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir