Blogdan Yazılar

Whatsapp’ın Veri Paylaşımını Durdurma

Whatsapp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir Facebook gibi davranmaya başlıyor ve numara,kullanım metrikleri gibi bilgilerinizi reklam amacıyla paylaşacağını duyuruyor. WhatsApp, servisini ilk kez Facebook hesaplarıyla bağlantılı hale getiriyor.

Yenilikle birlikte WhatsApp, servisinde reklam göstermese de, verilerinizi reklam hedefleme için kullan(dır)an bir şirket haline geliyor. Bu da haliyle dünya genelinde 1 milyar kişiye ulaşan WhatsApp’ın birçok kullanıcısını endişelendiriyor.

Burda göreceğiniz üzere “ONAYLA” ; WhatsApp son sürümüne güncelleme yaparken güncellenen şartlar ve koşulları onaylıyorum demektir.

Whatsapp Facebook

Eğer sözleşmeyi, incelemeden, kabul ettiniz ve bu bölümü atladıysanız WhatsApp anlaşmadan dönmeniz için size 30 gün veriyor. Bu ayarı kapatmak için Ayarlar > Hesap > Hesap Bilgimi Paylaş adlı tiki kaldırmanız.

whatsapp facebook

Whatsapp nedir/kimdir?

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da WiFi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetlerarasındadır.

Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar USD karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir. Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir